En travveteran har sagt farvel
Den tidligere kendte travkusk, Per Ovesen, Tejn, er død, 92 år gammel.
Per Ovesen var en lidt anderledes travmand, og ofte med en alternativ tilgang til travheste i forhold til hvad der var det ”normale”.
Hjemmesideredaktionen har tidligere skrevet en artikel om Per Ovesen i anledning af hans 90 års fødselsdag. Ovesen kunne altid fortælle mange gode, og sjove, historier om hans oplevelser i den bornholmske travsport. Overskriften til den artikel var nok meget rammende for hans tilgang. Den lød: Drivkraften var venskab og kærlighed til dyr, og med følgende indledning:
Det er en del år siden Per Ovesen stoppede som travkusk og hesteejer, men også i dag betyder kendskabet og et godt forhold til dyr meget for den snart 90-årige tidligere travmand, som hjemmesideredaktionen har besøgt i hans hjem på Tejn Havn.
Mange ting har Per Ovesen oplevet i sit lange liv, og mange ting har han prøvet siden barndomsårene i Randers. Aldrig har han været bange for at kaste sig ud i noget ukendt og prøve det af. Et alenlangt CV har han, både arbejdsmæssigt, og af mere privat karakter.
”Han er aldrig i ro, altid har han fuld fart på”. Sådan har en ferm journalist beskrevet Per Ovesen for mange år siden. Og det gælder sådan set stadig, selv om tempoet ikke er helt det samme.
Per Ovesen blev født i Randers-området, men kom til Bornholm i 1960 sammen med sin hustru Henny. Da begyndte han på Dagbladet Bornholmeren som typograf, helt uden anelse om, at han skulle forblive på Bornholm resten af sit liv.
Som noget helt nyt for parret kom travsporten ind i billedet i 1967. Den første travhest i Ovesen-stalden var Asa Guy, og med den vandt Per Ovesen sin første sejr som travkusk.
-Det var en god tid, jeg kom godt i gang med travsporten, og fik straks gode travvenner i staldene, fortalte Per Ovesen for et par år siden. Per Ovesen fik stald ved siden af topkusken K. A. Falkenberg.
-Vi blev nærmest en treenighed, Falkenberg, Leo Rasmussen og mig, sammen med vores hustruer, og venskabet har holdt hele livet. Der var festligt lag i staldene efter løbene var overstået dengang, sagde Per Ovesen i 2022. Som den første kvinde på Bornholm fik Henny Ovesen også kørelicens til travløbene. Det skete i 1968.
Siden gik det derud af med forskellige travheste og oplevelser i sporten.
Efter nogle år blev det til bolig på Ponydalen i Olsker. Stald Ponydalen blev en livligt sted for både mennesker og dyr. Henny Ovesen drev hundepension, hundekennel og hundeopdræt med speciale i pudler.
Rent arbejdsmæssigt var det tid til noget nyt, efter 18 år som typograf på Dagbladet Bornholmeren, hvor det undervejs var også blev til et ekstra tjenerjob på bl.a. på det for længst nedbrændte Hotel Jomfrubjerget. Per Ovesen blev derefter også kendt som manden bag baren i Rønne på det navnkyndige værtshus, Krydset i Krystalgade, og det blev også et job som tjener i mange år på Bornholmstrafikken.
Ninette Worthy var den store stjerne men skør
-Ninette var en del af en byttehandel, og var skingrende skør, da hun kom til os, lyd det fra Per Ovesen. Men som så mange andre heste hos Ovesen, ved daglig kærlig behandling, blomstrende hun op til en rolig dame, og vandt masser af travløb, både på Bornholm og især på den hedengangne Amager Travbane.
-Jeg gik ture med hende dagligt, og hun blev rigtigt forkælet. Vi havde mange gode samtaler, først efter et år begyndte vi at træne den hidsige hoppe, husker Per Ovesen. Der kom tilbud på den og hendes få afkom.
-Men vi solgte ikke, ikke den gang i hvert fald, dyrene var jo vores venner, sagde Per Ovesen.
Lurik var den sidste der fik masser af kærlighed
Den sidste travhest hos Per og Henny Ovesen var Lurik Nordal. Efter en pause på 18 år fik Per Ovesen igen travlicens i 1992.
Lurik Nordal var på vej til slagtehuset efter en løbskarriere med omkring 80 starter uden en eneste sejr.
-Den havde ikke mødt nogen kærlighed eller tillid i sit liv. Jeg betalte det for ham, som han var værd i kilo, – og de penge var givet godt ud, sagde Per Ovesen senere. Hos Ovesen blev det, endelig, til mange sejre for Lurik Nordal.
Per og Hennys datter og svigersøn, der i dag bor på Ponydalen i Olsker, kørte også trav. Efter aftale med datter Susan Andersen har vi fået lov til at skrive følgende:
I dag – 13.2. – sagde vi farvel til vores far, morfar farfar og oldefar, som sov stille ind her til morgen. Hans styrke, visdom og kærlighed vil altid være en del af os. Vi savner dig allerede, men vi ved, du har haft et langt og fuldt liv. Tak for alle de minder, du har givet os. Sov godt, Bedde.
Susan Andersen tilføjer yderligere:
-Min far ville ikke have nogen kirkelig handling, så urnen bliver spredt på havet til foråret.